Mamy piszą...

Forum dla mam z rawy mazowieckiej i okolic

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2010-08-15 01:48:28

 panistepelek

Administrator

6674276
Skąd: okolice rawy
Zarejestrowany: 2010-04-03
Posty: 38
Punktów :   

W co się bawić??

Co robicie ze swoimi pociechami gdy za oknem pada deszcz?? Macie jakieś swoje ulubione zabawy?? Ciekawe pomysły??. A przecież bawić można się zawsze i wszędzie... w domu, na spacerze. Nawet z niemowlakiem nie trzeba się "nudzić".


Kilka pomysłów na zabawy od pierwszych miesięcy, które pomagają w rozwoju.
2 miesiące: 
-Stymuluj rozwój koordynacji wzrokowej, umieszczając kolorowy przedmiot w odległości ok. 30 cm od twarzy dziecka i powoli zataczaj nim kręgi.
- Pomóż dziecku w nauce chwytania, umieszczając jakąś zabawkę blisko jego dłoni, a gdy maluch próbuje sięgać, włóż tę rzecz w jego zaciśniętą piąstkę i delikatnie rozprostuj mu palce.

3 miesiące:
- W zasięgu rączek powieś na tasiemkach zabawki. Sięgając po nie dziecko będzie ćwiczyło koordynację wzrokowo-ruchową i koncentrację wzroku.
- Tańcz z dzieckiem na ręku, to świetna zabawa wspierająca rozwój mięśni, równowagi oraz wielu zmysłów
- Wybierz się z maluchem na basen, na wielu pływalniach organizowane są specjalne zajęcia dla niemowląt i ich mam.
- Przypomnij sobie zabawy paluszkowe (np. „Ważyła sroczka kaszkę”)
- Daj poznać różne materiały, spróbuj gładzić dziecko jedwabną chusteczką, ręcznikiem frotte, aksamitem, futerkiem.
- Ćwicz z dzieckiem artykułowanie różnych dźwięków, udawaj odgłosy zwierząt, gwiżdż… Takie ćwiczenia to doskonały trening mowy i sposób na nawiązanie z dzieckiem bliższego kontaktu.

4 miesiące:
- Wołaj po imieniu z różnych miejsc w pokoju i czekaj na reakcję. Szukając źródła dźwięku maluch będzie doskonalił współpracę zmysłów słuchu i wzroku.
- Bawcie się w „rowerek”. Poruszaj nóżkami maleństwa jakby jeździło na rowerku, recytuj rytmiczny wierszyk lub śpiewaj: to zapewnia dobrą koordynację motoryczną, niezbędną w późniejszej nauce chodzenia.
- Pozwól poznawać dziecku nowe zapachy, zbliżaj do twarzy różne przedmioty (cytrynę, banana), wypowiadaj ich nazwy i obserwuj reakcje dziecka.
- Pozwól dziecku bawić się przed lustrem i cieszyć własnym odbiciem, rób do lustra śmieszne miny i zachęć do tego dziecko.

5 miesięcy:
- Bawcie się w robienie "pa-pa", to pomaga dziecku ćwiczyć rotację nadgarstka.
- Pobudzaj w dziecku ochotę do pełzania, np. ustawiając zabawkę w odległości kilkunastu centymetrach od niego.

6 miesiąc
- Dobierz parami coś szorstkiego i gładkiego, ciepłego i zimnego, itd. Daj dziecku jeden przedmiot, a po chwili drugi z danej pary. Obserwuj, czy dziecko zauważy różnicę, opisuj prostymi słowami wrażenia, jakich doświadcza.
- Podczas zabawy przed lustrem, zakładaj dziecku różne nakrycia głowy i obserwuj, jak zareaguje na zmianę swojego wizerunku.
- Baw się z dzieckiem w chowanie i szukanie przedmiotów.

7 miesiąc
- Puść dziecku piosenkę i wyklaskaj jej rytm, zachęć je do klaskania, dzięki temu pomożesz mu zrozumieć, że pewne czynności i zjawiska powtarzają się.

8 miesiąc
- Czas na przysmaki podawane dziecku bezpośrednio do rączki. To dla malucha fascynujące doświadczenie, a dzięki jedzeniu wprost z ręki kalafiora, banana czy chrupka ćwiczy gryzienie i żucie
- Czas na pierwszą grę w piłkę, posadź malca na podłodze z podparciem i rzucaj lub tocz piłkę w jego stronę.
- Baw się z dzieckiem w "Koci-koci łapci". Powtórz klaskanie kilka razy, a potem pozwól dziecku zaklaskać samemu.
- Czas na książeczki z obrazkami. Gdy czytasz dziecku, skorzystaj z okazji i nazywaj wszystko, co widzicie na obrazkach. Takie działanie sprzyja nauce mowy.
- Baw się z dzieckiem w wyrażanie emocji, posadź je naprzeciw siebie, zrób smutną minę i powiedz: „Jestem smutna”, albo wesołą, mówiąc: „Jestem zadowolona”.

9 miesiąc
Bawcie się w chowanego; podczas zabawy często wołaj szkraba po imieniu. A gdy już go znajdziesz, zawołaj głośno: „Mam cię!”.Możecie też pobawić się w chowanie i szukanie zabawek.
- Pobawcie się naklejkami; naklej dużą kolorową karteczkę na jego ręce, nodze, brzuchu, wypowiadaj nazwę oznaczonej części ciała i obserwuj reakcję dziecka.

10 miesiąc
- Oglądajcie razem książeczki, pokazuj maluchowi obrazki i nazywaj je („To jest dom”, „To jest kot”, „To jest auto”), a następnie poproś go, by wskazał paluszkiem dom, kota, auto.
- Staraj się popierać proste polecenia gestem, np. wyciągnij rękę i powiedz: „Daj”.

11 miesiąc
- Zachęcaj dziecko do przekręcania się z pleców na brzuch oraz do siadania, kładąc je jak najczęściej na podłodze i kładąc po obu stronach zabawki by były bodźcem do przewrotu.
- Jedenastomiesięczne niemowlę uwielbia rysować. Kup mu grube woskowe kredki (są nietoksyczne) i stwarzaj okazje do rysowania jak najczęściej.

12 miesiąc
- Zacznij kąpać malucha w dużej wannie. Jeśli dziecko czuje się w niej niepewnie, wykąpcie się razem; możecie w łazience puszczać bańki, przelewać wodę z jednych foremek w drugie, puszczać stateczki.
- Spraw dziecku duże klocki do budowania, a także zabawkę-telefon, plastikowe naczynia kuchenne, ubranka dla lalek (imitacje rzeczy używanych przez dorosłych).

trochę mi się nudziło i poszukałam na różnych stronkach róznych zabaw z maluchami. Mam nadzieję, że się tu przydadzą.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.hullcityafc.pun.pl www.fen-x.pun.pl www.totaldramaforum.pun.pl www.zip.pun.pl www.kppolej.pun.pl